Advent: 17 december 2025

Ook dit jaar kreeg het museum weer veel nieuwe aanwinsten binnen. In de aanloop naar 25 december pakken we in de Aanwinsten Adventskalender elke dag een archiefdoos uit met daarin een mooie, grappige, vreemde, ontroerende, bijzondere of juist heel alledaagse toevoeging aan onze collectie. Vandaag: de illustraties van El Pintor.

 

Een huis waarin bomen groeien, een spiegeldeur die openklapt en in een duikplank verandert waarmee je met een plons in een binnenzee landt, met een groot strand waar zandtaartjes in echte gebakjes veranderen. In het boek Kom binnen in het huis van El Pintor krijgt de fantasie van kinderen vrij baan. Volwassenen zijn niet welkom. 

 

Onder de naam El Pintor maakten de joodse Galinka Ehrenfest en Jacob Kloot tussen 1941 en 1944 een serie schitterend vormgegeven, kleurrijke kinderboeken en -spellen. De uitgaven zijn mooi, grappig en leerzaam, en waren destijds zeer gewild. De winst werd gebruikt om onderduikers te ondersteunen.

 

Vele kunstenaars werkten samen met El Pintor, onder wie schrijver Godfried Bomans en illustrator Hanny Tulp. In haar nalatenschap, dit jaar verworven door het Literatuurmuseum, zaten verschillende originele illustraties én enkele exclusieve El Pintor-uitgaven, zoals El Pintor’s toverboek van 1001 nacht.

 

 

Lees meer

 

  • Op het LiteratuurLab vind je verschillende artikelen over illustratoren, waaronder dit interview met Annet Schaap.
     

  • Bekijk de online tentoonstelling 'Van striptekenaar tot sprookjesschilder', over de illustrator: Thé Tjong-Khing.
     

  • Over Godfried Bomans, die samenwerkte met El Pintor, verschenen meerdere artikelen op het LiteratuurLab, waaronder deze tekst van Roman Helinski.